۲۱رمضان در دل آباد

۲۱رمضان در دل آباد

 

برای یک کشاورز تمام روز های سال روز کار وتلاش است واستراحت وتعطیلی چندان مفهوم پیدا نمی کند  اما در روستا هم می توان روزهای   یافت که کار وتلاش  متوقف می شود .

اما مردم  روستا  در روزهای که کاروتلاش را متوقف می نمایند  به  جای استراحت وخوشگذرانی به عبادت وراز ونیاز با پروردگار عالمیان ویا عزاداری  می پردازندکه روز ۲۱رمضان از آن روزهاست که برادران وخواهران روستا را مشاهده می کنی  که با  عشق وعلاقه ای خاص در جلسات حضور می یابند.

از قدیم ایام که بچه بودیم ۲۱رمضان روزی بود که کارهادر روستا  تعطیل می شد وهرکسی به فراخور خود از این روز بهره می گرفت در گذشته در دل آباد در این روز اهالی روستا  گرد هم می آمدند وبه قرآن خوانی در مسجد می پرداختند.

چند سالی است مردم روستا از پیرو جوان ،زن ومرد   در این روز ، در غالب هیات صاحب الزمانی به عزاداری می پردازند. هیات از  جلو حسینیه به سمت مزار درگذشتکان حرکت  می نمایدمداحان وذاکران اهل بیت به نوبت به  نوحه خوانی می پردازند واهالی بادلی شکسته دستی با سینه آشنا و با معنویات  کسب شده  در شب های قدر به عشق مولا به  عزاداری مشغول می شوند

هیات صاحب الزمانی روستا  طبق رسم هر ساله از ساعت حدود ۱۶به حرکت در می آیند واین مراسم حدود دوساعت به طول می انجامد وپس ا ز مراسم سینه زنی وعزاداری ،اهالی در حسینیه گرد آمده وبه قرائت قرآن می پردازند وبا ختم قرآن واقامه نماز جماعت از حاضرین به صرف افطاری پذیرای به عمل می آید

بانی افطاری شب ۲۲رمضان هرساله کربلایی ولی الله آخوندی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *