دیگر ازهیزم کشان خبری نیست

هیزم کشان رسمی قدیمی در روستا بود است که داماد برای خدمت به عروس خانم انجام می داده است .

یکی از  رسوم قدیمی روستا دل آباد ،که چگونکی انجام آن را فقط پیران روستا  با آب تاب فراوان  نقل می نمایند مراسم هیزم کشان برای عروس خانم ها  بود است که گاه به هنگام آنجام آن اتفاقات حاشیه جالبی اتفاق می افتاده است که اصل مراسم هیزم کشان را متاثر می ساخته است   مثلا قروق بان مانع انجام می شده  که لازم بود رضایت اورا جلب نمایند ویا از هیزم صرف نظر نمایند. یا الاغی به علت تاریکی در شب به  دره سقوط نماید ویا به هنگام کندن هیزم به لانه کبکی برخوردند که ۲۰ تا تخم  داشته باشد  وخاطرات متفاوت دیگر. که اگر از پیران از آن سوال نماید حداقل یکی ساعتی خاطره تعریف می نمایند.

مراسم هیزم کشان ،رسمی  بسیار قدیمی می باشد وبیشتر در زمانی رواج داشته که زراعت مردم بیشتر گندم وجو بود وشاخ وبرگ درختان جهت تهیه آتش حداقل بود است ومردم برای تامین گرما  وآتش در پخت وپز ،شست وشو،تامین گرما برای خانه  از هیزم استفاده می کردند .که ۲۰سالی شده است که دیگر خبری از انجام آن در روستا شنیده نمی شود .

  یکی از خدمت های که خانواده داماد ملزم  به انجام آن برای خانواده عروس خانم  بودند ودر خیلی از موارد داماد برای خدمت بیشتر انجام می داد مراسم هیزم کشان بود .

  مراسم هیزم کشان ، معمولا قبل  از مراسم کفش پاکنان  انجام شد.  خانواده عروس   با هیزمی که توسط خانواده داماد  آورده می شد در منزل عروس خانم  نان تفتان پخته وتزیین می شد ودر مراسم کفش پاکنان بین خانم های حاضر در جلسه توزیع می شد بعد ظهر آن روز یا صبح روز دیگر مادر عروس خانم برای همسایگان،آشنایان  حتی در روستا های اطراف وشهر های نزدیک  تکه از آن  نان(تفتان عروسی تزیین شده) را می فرستاد واین به آن معنی بود که دختر این خانواده نامزدار شده است.

در مراسم هیزم کشان، پدر داماد روز قبل چند نفر (که معمولا از اقوام داماد بودند)که توانایی جمع آوری هیزم از  نقاط دور دست را داشت خبر می داد  این ها صبح خروس خوان از روستا برای جمع آوری هیزم خارج می شدند وساعت ۲یا ۳  بعد ظهربرمی گشتند وهیزم ها را به خانه عروس خانم می بردندخانواده عروس با آتش واسپند از افراد استقبال می کردند. وظهر را دعوت خانواده عروس بودند وبه هنگام خداحافظی هدیه از طرف عروس به افراد که در هیزم کشان نقش داشته اند اهدا می شد.

تعداد بار هیزم می بایست فرد باشد واز بهترین هیزم منطقه  تهیه شد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *