نگاهی اجمالی به مراسمات دهه اول محرم  در روستای دل آباد

نگاهی اجمالی به مراسمات دهه اول محرم در روستای دل آباد

بپا خیزید یاران که شد صبح قیامت

                   شده ماه محرم محرم ماه اشک است

                                 محرم ماه خون است زخون دیده  عزاداران                                           بیابان لاله گون است

حسین در این مه خون

                                 فدای راه دین است سرش بالای نیزه

                                           تنش روی زمین است

وقتی از جاده اصلی به سمت جاده روستا سر کج می کنی  با مشاهده پرچم های ،حال و هوای محرم و آن عزاداری هایی که یک سال انتظارش را می کشیدی به مشامت می رسد و دیگر دل تو دلت نیست که این چند قدم را هم که شده سریع تر بپیمایی و خودت را در حال و هوای روستا قرار دهی و وقتی پیچ آخر را رد می کنی از دور تپه های نمایان می شود که جوانان روستا خلاقیت هایی را روی آن انجام داده اند و آن هم «یا حسین» که این کلمه را با سنگ های کوچک و هم اندازه نوشته اند و با رنگ قرمز ان را رنگ کرده اند. در یک لحظه بغض جلوی نفس کشیدن آدم را می گیرد. وآمدن محرم را از پرچم های که از تیر های برق آویزان شده  حس می کنی

بعد ظهر روز اول محرم

 واگر بعد ظهر روز اول محرم باشد ووارد خانه  شوی موذن روستا با چاووشی تورا را برای کمک  به علم بندان به  حسینیه فرا می خواند.

هرکه دارد هوس کرب و بلا بسم الله

هرکه دارد به سرش شور و نوا بسم الله

مراسم علم بند
در قدیم روز شش محرم مراسم علم بند انجام می شد اما حالا چند سالی است که در آغازین روز محرم این کار انجام می شود .

پس از جمع شدن علمدارها و مشورت آن ها در خصوص چگونگی بستن علمها ٬ علمداران با آمدن مردم ٬ پارچه های اهدائی و نذری که از قبل شستشو داده شده اند را به علم ها می بندند.

ترتیب بستن علم ها و آماده کردن آنها از علم بزرگتر که به نام امام حسین(ع) است شروع می شود. در این میان صلوات به همراه دود کردن سپند جلوه معنوی تری به مراسم می بخشد و در پایان پس از توزیع شیرینی تبرکی و خواندن فاتحه و اخلاص مراسم خاتمه می یابد.

 

مراسم علم گردانی از جمله مراسم حسنه مذهبی است که به منظور یادآوری علمداران و شهدای صحرای کربلا از سالها پیش در بیشتر روستاها بخصوص در روستای دل آباد برگزار می گردد. در این روستا ۵ علم به نام های امام حسین (ع)، حضرت ابولفضل(ع)، حضرت علی اکبر (ع)، حضرت قاسم (ع) و حضرت علی اصغر (ع)وجود دارد.

مراسم علم گردانی

 

صبح روز هشتم ماه محرم پس از خواندن چاووشی مردم به همراه هیئت در حالیکه علمدارها در پیشاپیش آنها در حرکتند به زیارت اهل قبور می روند و با واسطه قرار دادن علم ها که نمادی از علمداران صحرای کربلا ست با خواندن اخلاص بر روی تک تک قبر ها برای رفتگان خود طلب آمرزش می کنند. در ابتدای قبرستان نیز برای اهل قبور فاتحه و اخلاص می خوانند و راهی روستا می شوند سپس با رفتن به منزلها با توسل جستن به ائمه بخصوص صاحبان علم ها (امام حسین (ع) و…) همچنین ایراد دعا و فاتحه توسط روحانی محل، سلامتی صاحبان منزل، افزایش خیر و برکت اموال و همچنین آمرزش رفتگان از منزل را از خداوند متعال در خواست می نمایند.

لازم به ذکر است صاحبان منزل نیز بعنوان طلب برکت در مال ٬مقداری گندم به همراه مقداری پول که توانای ی اقتصادی دارند پرداخت می کنند .از میزان گندمی که داده می شود مسئول جمع آوری مقداری را به عنوان برکت و افزایش رزق و روزی به خانواده بر می گرداند و این گندم و پول بر روی یک سینی گذاشته می شود که پس از ایراد فاتحه و اخلاص توسط مسئول جمع آوری به حسینیه داده می شود.

علم کردانی روستای دل آباد محرم 95
علم کردانی روستای دل آباد محرم ۹۵

درپایان مقداری از آن گندم ها را صرف طبخ قلور نذری در شب یازدهم نموده و بقیه آن گندم ها را جمع آوری می کنند . هر سال محرم آن سال به اسم یک علم و صاحب آن علم برگزار می شود که آن مقدار گندمی که باقی مانده است صاحب علم با فروختن٬ صرف هزینه های حسینیه می نمایند.

گفتنی است افرادی که در آن سال تازه ازدواج کرده اند زمانی که علم به درب منزل آنها می روند پارچه ای را به عنوان میمنت و برکت در زندگی و یاری جستن از ائمه به هر یک از علم ها می بندند که این پارچه توسط علم گردان به مزار اهداء می شود.

هیات صاحب الزمانی روستای دل آباد-محرم 95 ه-ش
هیات صاحب الزمانی روستای دل آباد-محرم ۹۵ ه-ش

در روز  نهم تاسوعا ودهم(عاشورا) علم ها پیشاپیش هیئت عزاداری حرکت نموده و بعدازظهر عاشورا افراد روستا به مرثیه سرایی و قرایت زیارت عاشورا می پردازند . در پایان مراسم یکی از این علم ها را باز می کنند و قبل از اینکه این علم باز شود توسط عده ای از جوانان جهت افزایش خیرو برکت در روستا و مزارع و دوری از بلایای طبیعی ٬ دور تا دور روستا در مزارع چرخانده می شود.

photo_2016-10-14_22-01-08

شام غریبان

امشب به صحرا بی کفن جسم شهیدان است
شام غریبان است
امشب نوای کودکان بر بام کیوان است
شام غریبان است
شام غریبان یکی از مراسم سوگواری سالار شهیدان و اسیران کربلاست که هر ساله همزمان با سراسر کشور در شب یازدهم ماه محرم در روستای دل آباد پس از نماز مغرب عشا ء برگزار می گردد.با صدای چاووشی ،مردم از کوچک وبزرگ  در میدان مرکزی روستا فجمع می شوند، راوی، مروری بر عصر عاشورا دارد که در این هنگام شمر  با سربازانش وارد صحنه می شود ومی خواهد از حضرت زینب (س) زهر چشمی بگیرد  و…..

در پایان خیام حرم به آتش کشیده می شود وکودکان به اسارت گرفته واموال غارت می شوند

 

تهیه وتنظیم  با همکاری :محمد صحراگرد (حسین)-نشریه آوا طبیعت دل آباد-مشاهدات  نگارنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *