برگزاری جشن عروسی در روستای دل آباد قسمت دوم

پس ازاینکه مراسم عقدکنان انجام شدپدر پسر به همراهی یک یا دوتن از بزرگان فامیل روانه خانه پدر عروس خانم شده تا نحوه وزمان جشن عروسی را مشخص نمایند.
نحوه حشن عروس معمولا به سه روش زیر است:
۱-گرفتن عروسی در زمان تعیین شده به همراهی دعوت از مردم وگروه ساز ودهل
۲-گرفتن عروسی در زمان تعیین شده به همراهی دعوت از دو مولودی خوان یکی برای برادران ویکی برای خواهران
۳-گرفتن عروسی در زمان تعیین شده به این شکل که عروس وداماد به کربلا رفته وپس از بازگشت به خانه خود رفته وزندگی مشترک را شروع می کنند.
۴–گرفتن عروسی در زمان تعیین شده به این شکل که عروس وداماد به همراه مادر به مشهد مقدس رفته وپس از بازگشت به خانه خود رفته وزندگی مشترک را شروع می کنند.

۵-گرفتن عروسی در زمان تعیین شده دریکی از حسینیه ها شهر
۶-گرفتن عروسی در زمان تعیین شده در تالار

مراسم پاتختی

 

یکی از مراسم  سنتی بعد از ازدواج ایرانی، مراسم پاتختی است. این مراسم معمولا  در گذشته بعد از شب عروسی و در اولین صبح یا بعدظهر انجام می شده است. در این مراسم هریک از خویشاوندان ، به قدر توانایی خود هدیه ای به عروس و داماد می دهند.اما امروزه همزمان با مراسم عروسی انجام می شود.

«پاتختی» یکی از حاشیه های مهم و ضروری ازدواج است که از قضا در آن اتفاقاتی ممکن است رخ دهد که باعث شود حرف و حدیث هایش تا آخر زندگی همراه عروس و داماد باشد.بخش مهم و هیجان انگیز این مراسم، اعلام هدایاست که از اعلام نتایج کنکور حیاتی تر بوده و گاهی باعث دردسرهایی می شود.
سرود دست جمعی! : این مال کیه و این مال کیه؟ از سوی همه اقوام و پاسخ یک نفر که مسئول باز کردن هدایاست که مثلا: عمه عروس یا خاله داماد از جمله این مراسم است. در برخی خانواده ها یک نفر هم مسئول ثبت هدایا می شود، به این دلیل که عروس و داماد هدیه هرکس را فراموش نکرده و در مواقع لزوم جبران کنند!حال اگر کسی توانایی مالی برای شرکت در این مسابقه را نداشته باشد، حال و روزش معلوم است. خیلی مواقع افراد برای حفظ آبرو و دوری از حرف دیگران، خود را به آب و آتش می زنند تا هدیه شان از دیگران چیزی کم نیاورد.هدیه و پیشکشی یعنی سهیم بودن در شادی هم، دیگر عدد و رقم آن نباید آن قدر مهم باشد و اعلام آن به دیگران چه لزومی خواهد داشت؟تا همین جا بس است مابقی مراسم را خودتان بهتر می دانید…!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *